Choć określenie rzemiosło może być dziś stosowane na wiele sposobów, tak naprawdę termin ten powinien być stosowany przede wszystkim wówczas, gdy mówimy o niewielkiej, własnoręcznej wytwórczości, która odbywa się z wykorzystaniem nieskomplikowanych narzędzi.
Rzemieślnik jest więc tą osobą, która odpowiada za wytworzenie czegoś z materiałów takich, jak choćby ceramika, drewno oraz szkło.
Człowiek pracujący rękoma to robotnik; człowiek pracujący rękoma i umysłem to rzemieślnik, a człowiek pracujący rękoma, umysłem i sercem to artysta.
Zręczny rzemieślnik niezwykle ostrożnie urządza swój warsztat. Nie zabiera niczego oprócz narzędzi, które przydadzą mu się w pracy, ale gromadzi ich dużo i starannie układa.
Stolarstwo jest zresztą wyjątkowo często określane właśnie mianem sztuki użytkowej, choć możemy mieć też do czynienia z równie interesującym sformułowaniem –
rzemiosło artystyczne.
Już choćby na tej podstawie można przekonać się o tym, jak trudnym zadaniem jest jednoznaczna kwalifikacja stolarstwa.
Przedmioty powstające w pracowni stolarskiej takie, jak choćby mebel czy schody, mogą być nie tylko funkcjonalne i użyteczne.
Bardzo często meble są prawdziwymi dziełami sztuki zwłaszcza, że już od pewnego czasu mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na rozwiązania designerskie, których forma odbiega nieco od tego, z czym jesteśmy zaznajomieni w życiu codziennym.
Zawód ten ma przed sobą wielką przyszłość. W obecnym, zmechanizowanym świecie rzeczy wykonane jednostkowo powinny być wyjątkowo cenione.
Posiadają one w sobie ten pierwiastek, który można osiągnąć tylko pracą ludzkich rąk.